Migréna a její léčba

Každý migrenik by se měl ze všeho nejdříve zaměřit na správnou životosprávu. Na talíři by se měla objevovat například ryba, potraviny bohaté na měď nebo zelenina. Doporučuje se i konzumace kávy, jelikož právě kofein působí proti migréně.

Na druhé straně by se ve vašem jídelníčku měly na minimální množství snížit suroviny jako sůl, sýry, koření či čokoláda.

Všeobecně proti migréně také pomáhá sport, naopak bychom se měli vyhýbat stresu, únavě, nedostatku spánku, hluku nebo kouření.

Pokud už migréna propukne, ze všeho nejdůležitější je odpočinek, nebo ještě lépe spánek. Samozřejmě svůj účinek má i studený obklad na čelo nebo jemná masáž krku.

V průběhu migrény lze přistoupit také k farmaceutické léčbě, kdy užíváme například Paralen, Aspirin, Ibubrofen a dašlí léky, které sice bolest hlavy rychle ztlumí, ale migrénu jako takovou nezastaví.

Lepší volbou je specifická léčba, kam řadíme třeba takzvané Tristany, které zabírají do půl hodiny. Tyto léky se nejčastěji aplikují v tabletové podobě. Nicméně pokud během migrénových záchvatů dochází ke zvracení, dávkujeme Tristany v nosním spreji, v krajních situacích pak jako podkožní injekci.

Tomuto způsobu léčby migrény by se ale měli vyhnout lidé se srdečními problémy.